Co je jóga?

Jóga je systém, který přináší rovnováhu do vašeho těla a mysli. Zahrnuje fyzické cvičení jógových pozic zvaných „ásany“ a dechová cvičení zvaná „pránájáma“. Jóga zahrnuje také meditaci, seberozvoj a studium jógové filozofie. „Jóga“ se v západním světě zaměřuje převážně na cvičení ásan – jógové pozice. Fyzické cvičení jógových ásan je skvělé místo, kde začít, ale při rozvíjení své jógové praxe je toho k objevování mnohem více.

Jsem začátečník – jakým stylem jógy bych měl začít?

Hatha jóga je jednou z hlavních forem jógy a mnoho dalších jógových stylů se odvíjí právě od ní, takže je to perfektní možnost, jak začít a kde se naučit základy a názvy pozic. Naučíte se, jak se pohybovat a plynout s dechem, což vás připraví pro další styly jógy jakými jsou například Vinyasa flow a Ashtanga. Ty jsou často energičtější a silnější, takže jsou dobré pro lidi, kteří hledají fyzickou výzvu. Mezi relaxační formy jógy patří například Yin jóga nebo Restorativní jóga

Jaké jsou výhody jógy?

Cvičení jógy má spoustu fyzických výhod. Vytváří pružné, zpevněné a silné tělo. Zlepšuje dýchání, metabolismus a harmonizuje energii v těle. Jóga zlepšuje oběhovou soustavu, kondici (při svižnějších formách jógy), držení těla a snižuje bolesti kloubů a svalů. Má také výhody pro vaše duševní zdraví, dělá vás šťastnějšími, vyrovnanějšími a emocionálně klidnějšími. Pomáhá vám uvolnit se, takže můžete lépe zvládat stres. Jóga podporuje sebevědomí a pomáhá vám soustředit energii tam, kde je jí třeba nejvíce. Klíčové jsou také duchovní přínosy jógy. Jóga vás učí uvědomovat si, co se děje uvnitř i vně vás. Být přítomni a více vědomi všemu, co se skutečně děje. Okamžitě pocítíte některé výhody, jako je uvolnění fyzického napětí, posílení svalů, harmonizace emocí a nálady. Další výhody závisí na tom, jak moc jógu praktikujete. Pozitivní změnu však většina z vás ucítí již po několika týdnech, ne-li dříve.

Mohu jíst před jógou?

Při cvičení jógy je lepší mít víceméně prázdný žaludek, proto si mezi hlavním jídlem a jógou nechte alespoň dvě hodiny. Trávení jídla vyžaduje energii, a když cvičíte jógu hned po jídle, vaše energie jde do svalů, které cvičíte, a tělo nemůže jídlo správně strávit. Pokud máte přeci jen pocit, že máte příliš hlad na to, abyste cvičili, stačí si dát kousek banánu, nebo pár ořechů, abyste dostali palivo, které potřebujete.

Mohu cvičit jógu, když mám menstruaci?

Některé ženy v období menstruace raději praktikování jógy přeruší, zatímco jiné pokračují. Mnoho učitelů doporučuje nedělat inverze, jako je stoj na hlavě, stoj na rukou, stoj na ramenou, kde je hlava níže než srdce. Celkově lze doporučit jógovou praxi vynechat, či alespoň zjemnit v prvních dnech mentruace, kdy je perioda nejsilnější. Záleží nicméně na každé ženě, jak se cítí, a v tomto případě je jistě důležité poslouchat, co vám říká vaše tělo.

Mám specifické zdravotní potíže. Mohu také cvičit jógu?

Mnoho lidí cvičí jógu jako způsob, jak zvládnout svůj zdravotní stav. Existuje mnoho typů lekcí, které vyhovují různým zdravotním potřebám a mohou být také přizpůsobeny a upraveny pro různá zdravotní omezení. Pokud však máte zdravotní stav nebo zranění a dosud jste jógu necvičili, doporučujeme, abyste si promluvili se zkušeným učitelem jógy (nebo fyzioterapeutem se znalostmi jógy), který vám poradí, jakých pozic, nebo pohybů byste se měli vyvarovat.

Mohu cvičit jógu, když jsem těhotná?

Pokud jste těhotná, poraďte se se svým lékařem nebo zdravotníkem, než začnete s jógou. Pokud jste nikdy předtím jógu necvičili, obecně se doporučuje nezačínat během prvních tří měsíců těhotenství, protože vaše tělo na to není zvyklé. Pokud jste však pravidelným praktikujícím, můžete pokračovat. Existuje však několik pozic, kterým je třeba se vyhnout, jako jsou leh na břiše, výrazné rotace a záklony, nebo intenzivní posilování břišních svalů.

Co potřebuji na lekce jógy?

Všechny pomůcky jsou k dispozici ve studiu. Přinést si můžete pouze svou jógamatku, pokud chcete.

Musím si lekci rezervovat předem?

Je určitě lepší lekci rezervovat dopředu, přes rezervační systém, abychom s vaší přítomností na lekci počítali. Je ale možné přijít i sponntáně bez rezervace, pokud to kapacita lekce stále dovoluje.

Jak si zarezervuji lekce jógy?

Rezervace se provádí přes náš rezevační systém. Link najdete zde:https://gaea-yoga-plzen.reservio.com

nebo v horní záložce našich webových stránek.

Jak mohu zaplatit za lekci?

Platba se provádí na místě, před lekcí a to buď v hotovosti nebo přes QR kód.

S jakým předstihem se mám dostavit na lekci?

Na lekci přicházejte dostatečně dopředu. Přibližně 15 minut před lekcí. Abyste měli čas se v klidu převléknout, zklidnit se, vypít si čaj či zakousnout nějaký oříšek před lekcí.

Jak se dostanu do studia?

Autem můžete zaparkovat na Denisovo nebo anglickém nábřeží poblíž Wilsonova mostu ( parkovné 10 Kč / hod. ve všední dny), nebo na prostorném parkovišti po bývalém kulturním domu Inwest. Do studia pak dojdete do 5 ti minut.

Městkou hromadnou dopravou se k nám dostanete trolejbusem č. 11, 12, 13, 14, 15, 16 nebo autobusem č. 20,27,34. Tramvají č. 1, 2 ze zastávky Hlavní nádraží nebo Náměstí Republiky, tramvají č. 4 ze zastávky U práce.

Dorazit můžete i vlakem a dojít pěšky od hlavního nádraží.

Nebo k nám přijďte příjemnou procházkou podél řeky. Dojeďte na kole či koloběžce.